• Home
  • Niacynamid – działanie na skórę i zastosowanie

Niacynamid – działanie na skórę i zastosowanie

Niacynamid, znany również jako nikotynamid, jest formą witaminy B3 (niacyny), która ma wiele korzyści dla Twojej skóry. Jest składnikiem wielu preparatów przeciwstarzeniowych i innych produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ pomaga w walce ze zmarszczkami, przebarwieniami i nierównomiernym kolorytem skóry. Niacynamid ma również pewne właściwości przeciwzapalne, a nawet może pomóc w rozjaśnianiu blizn potrądzikowych.

W jakiej formie występuje?

Niacynamid jest dostępny jako suplement na receptę lub bez recepty w kilku postaciach:

  • Niacyna (witamina B3) – ta forma nie jest stabilna w niskich wartościach pH, więc nie nadaje się do stosowania miejscowego
  • Niacynamid – ta forma jest stabilna przy niskich wartościach pH, więc może być stosowana miejscowo; może jednak powodować zaczerwienienie skóry, jeśli stosuje się ją w dawkach powyżej 100 mg/dobę
  • Kwas nikotynowy – ta postać nie jest stabilna przy niskich wartościach pH, więc nie jest odpowiednia do stosowania miejscowego

Niacynamid można znaleźć w drożdżach, wątrobie, mięsie i niektórych warzywach. Czasami stosuje się go jako suplement diety w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy oraz problemów skórnych, takich jak trądzik i suchość skóry. Dużo ciekawych informacji kosmetycznych znajdziesz na stronie bellaplace.pl. Niacynamid stosuje się również w kosmetykach i innych produktach do pielęgnacji skóry.

Czy niacynamid jest dobry dla Twojej skóry?

Niacynamid przynosi pewne korzyści osobom ze skórą trądzikową. Badania wykazują, że może on pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i zaczerwienienia spowodowanego przez pryszcze, dzięki czemu jest skutecznym środkiem dla osób o skórze tłustej lub mieszanej, które chcą zmniejszyć widoczność porów bez nadmiernego wysuszania skóry.

Niacynamid może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwtrądzikowymi, takimi jak nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. W serwisie wyjatkowystyl.pl znajdziesz wiele innych porad kosmetycznych, które pomogą Ci zadbać o skórę. 

Działanie na skórę

Dokładny sposób działania niacynamidu nie jest do końca poznany, ale może on pomagać w zmniejszaniu stanów zapalnych wywołanych przez trądzik i regulować produkcję gruczołów łojowych w skórze, zwanych gruczołami łojowymi.

Niacynamid jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, a także może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i przebarwień skóry. Jego działanie polega na zmniejszeniu produkcji oleju i stanu zapalnego w skórze, co pomaga utrzymać pory w czystości.

Niacynamid pomaga także zwiększyć produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna, gładka i z mniejszą liczbą zmarszczek. Wykazano, że niacynamid stosowany miejscowo poprawia oznaki starzenia się skóry, takie jak drobne zmarszczki, przebarwienia i ziemistość, przywracając jej elastyczność.