• Home
  • Jak zachęcić maluchy do sportu?

Jak zachęcić maluchy do sportu?

W dzisiejszych czasach na rodziców wywierana jest duża presja, aby ich dzieci uprawiały jakiś rodzaj sportu. Jednak w przypadku maluchów może to być trudne. Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie sportem, ważne jest, aby go zachęcać, nie popychając go zbyt daleko lub zbyt szybko. 

Oto kilka wskazówek:

  • Upewnij się, że dobrze się bawią – Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie zabawą z Tobą, pozwól mu na to! Jeśli jednak wydaje się znudzone lub niezainteresowane, nie zmuszaj go do tego. Spróbuj ponownie innym razem, gdy będzie bardziej zainteresowane.
  • Daj im czas – Jeśli dziecko nie jest pewne, co się dzieje, lub nie wydaje się, że chce się przyłączyć, nie zmuszaj go. Daj mu trochę czasu i spróbuj ponownie później.
  • Bądź wspierający – nie krytykuj tego, jak dziecko gra lub reaguje podczas gry, ale staraj się mu pomóc, w jakim stopniu to możliwe

Zachęcanie maluchów do uprawiania sportu może być trudne.

Łatwo jest dać się porwać duchowi rywalizacji, ale może to doprowadzić do zbyt szybkiego popchnięcia dziecka za daleko. Celem jest podekscytowanie dziecka sportem i dobra zabawa, a nie sprawienie, by czuło, że jest pod presją wyników. Chcesz, aby pokochało ten sport tak bardzo, że będzie chciało w nim uczestniczyć także w starszym wieku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to sprawdź portal momom.pl dla mam. 

Zacznij od najmłodszych lat. Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci uprawiały sport, gdy będą starsze, zacznij od najmłodszych lat, zapisując je na zajęcia lub zabawy o podobnej tematyce. Na przykład, jeśli chcesz, aby gdy dorosną, grały w piłkę nożną, zapisz je na zajęcia z piłki nożnej lub po prostu pozwól im bawić się na placu zabaw z innymi dziećmi, które także interesują się piłką nożną (wiele się nauczą, obserwując je). Pomoże im to rozwinąć zainteresowanie, a może nawet spróbować swoich sił w szkolnej drużynie, gdy będą starsze. Zaangażuj się. Jeśli Twoje dziecko gra w drużynie, sam do niej dołącz i uczęszczaj na mecze – to pokaże, jak wiele radości może to sprawić!