• Home
  • Jaki zestaw głośników warto zakupić do swojego domowego użytku?

Jaki zestaw głośników warto zakupić do swojego domowego użytku?

Jeśli szukasz najlepszego zestawu głośników do swojego domu, to trafiłeś we właściwe miejsce. Przeprowadzimy Cię przez różne typy głośników i pomożemy Ci wybrać idealną parę.

Głośniki są jednym z najważniejszych elementów każdego systemu rozrywki domowej. Pozwalają one usłyszeć dźwięk z telewizora, komputera lub innego źródła dźwięku. Istnieje kilka różnych typów głośników dostępnych w tym głośniki stojące na podłodze, głośniki półkowe i głośniki do montażu na ścianie. Wszystkie z nich mają swoje zalety i wady w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną umieszczone i ile pieniędzy chcesz na nie wydać.

Głośniki stojące (podłogowe)

Głośniki stojące czy też kolumny podłogowe to duże szafy głośnikowe, które wykorzystują konstrukcję skrzyniową z odpalanym w dół głośnikiem niskotonowym (woofer to skrót od subwoofera) i zamontowanym wewnątrz głośnikiem średniotonowym. Głośniki wysokotonowe są zwykle montowane na górze lub po bokach tych obudów jako część konfiguracji matrycy. Te obudowy mogą być dość duże, ponieważ potrzebują wystarczająco dużo miejsca na wszystkie sterowniki wewnątrz nich wraz z wystarczającą ilością miejsca między każdym sterownikiem, aby nie było między nimi zakłóceń podczas wytwarzania fal dźwiękowych o różnych częstotliwościach jednocześnie.

Główną zaletą skrzyniowej obudowy głośnikowej jest to, że zapewnia ona bardziej jednolitą projekcję dźwięku, która może być słyszalna na większych odległościach niż w przypadku innych typów obudów głośnikowych. Dzieje się tak dlatego, że fale dźwiękowe emitowane z tego typu obudowy są mniej kierunkowe niż te wytwarzane przez głośniki z punktowym źródłem dźwięku, takie jak głośniki z obciążeniem tubowym lub kompresyjne.