• Home
  • Na co zwrócić uwagę podczas zakupu projektora?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu projektora?

Chcesz kupić nowy projektor, jednak zupełnie nie wiesz, jak dokonać wyboru spośród tylu dostępnych modeli? Oprócz określenia, w jaki sposób będziesz użytkować ten sprzęt oraz jaki jest Twój budżet na jego zakup, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

Rozdzielczość

Jest to liczba pikseli, które projektor może wyświetlić na ekranie. Im większa liczba pikseli, tym bardziej szczegółowy i wyraźny będzie Twój obraz. Większość projektorów obsługuje rozdzielczości do 4K (3840 x 2160), co stanowi czterokrotność rozdzielczości HD 1080p.

Współczynnik kontrastu

Mierzy, o ile jaśniejsze są białe elementy obrazu w porównaniu z czarnymi elementami (wyższy współczynnik kontrastu oznacza większy kontrast między jasnymi i ciemnymi obszarami). Wysoki współczynnik kontrastu pomaga zarówno w określeniu jasności, jak i jakości kolorów w obrazach wyświetlanych na ekranie, co sprawia, że są one łatwiejsze do zobaczenia wyraźnie i wydają się bardziej żywe.

Gama kolorów

Ten parametr mierzy, jak dokładnie kolory są odtwarzane przez projektory przy różnych poziomach jasności – na przykład, jak dobrze może on wyświetlać czerwienie, gdy nie ma zbyt wiele światła, lub błękity, gdy wokół jest dużo światła (co normalnie sprawiłoby, że wydawałyby się zielone).