Organizacja miejsca pracy ma podstawowy, a czasami nawet decydujący wpływ na możliwość realizacji niektórych zadań. Doskonale wie o tym większość przedsiębiorców, którzy w swojej pracy wykorzystują różne narzędzia, w tym ręczne, elektryczne czy też pneumatyczne. Ich przechowywanie w odpowiednich warunkach wpływa nie tylko na komfort, lecz także na bezpieczeństwo oraz wydatki ponoszone na ich naprawę. Poznaj sposoby przechowywania narzędzi w warsztatach oraz innych firmach wykorzystujących je w swojej pracy.
Dlaczego narzędzia warto przechowywać w odpowiednich warunkach?
Narzędzia, zarówno te elektryczne, jak i ręczne czy pneumatyczne, bywają bardzo kosztowne. Szczególnie te najbardziej wyspecjalizowane, których uszkodzenie może oznaczać nie tylko ogromne nakłady finansowe ze względu na wymianę, lecz także pewne niebezpieczeństwa finansowe. Jakie? Czasami przez uszkodzenie niektórych maszyn dochodzi do braku możliwości kontynuowania pracy, a to z kolei może prowadzić nawet do naruszenia warunków kontraktu opiewającego na bardzo duże kwoty.
Ponadto przechowując narzędzia w nieodpowiednich warunkach, z całą pewnością przyczyniamy się do ich zwiększonego zużycia, wynikającego np. z upadków czy otarć. Tak czy inaczej – warto magazynować narzędzia we właściwych warunkach i nie oszczędzać na meblach o tym przeznaczeniu.
Szafy – zalety i wady
Podstawowym meblem w większości warsztatów jest oczywiście szafa narzędziowa, w której można przechowywać wiele narzędzi w ładzie i porządku. Meble te składają się z bardzo obszernych komór oraz pojedynczych półek, czasami także szuflad. Ich zaletą jest zatem bardzo duża pojemność, lecz wadą brak łatwej organizacji przestrzeni w środku. Na dużych półkach z reguły umieszcza się na tyle wiele urządzeń, że ciężko o ich uporządkowanie. Na jednej może znaleźć się wiertarka, a na innej – klucz pneumatyczny. Znalezienie czegokolwiek w takich warunkach jest zazwyczaj niewykonalne. Jest jednak nieco inne, lecz równie popularne rozwiązanie – tablice narzędziowe.
Tablice narzędziowe – rozwiązanie pozbawione wad
Tablice narzędziowe mają formę płaskiej konstrukcji wieszanej na ścianie, która została wykonana z perforowanej, czyli otworowanej blachy. Na tablicy można za pomocą specjalnych uchwytów powiesić w zasadzie wszystko – od niewielkich ręcznych narzędzi, aż na dużych urządzeniach pneumatycznych kończąc.
W wielu firmach doskonale sprawdzają się warsztatowe tablice z pojemnikami, które składają się z pojedynczych pojemników. Można w nich umieścić praktycznie wszystko – od niewielkich nakrętek, poprzez śruby oraz zakrętki, aż na gwoździach w wielu różnych rozmiarach kończąc. Pojemniki mają wiele rozmiarów oraz kolorów, dzięki czemu znacznie ułatwiają organizację firmowych akcesoriów, a ich duża jakość gwarantuje w zasadzie nieograniczone możliwości użytkowania. Warto jednak wybierać wyłącznie meble pochodzące od najlepszych firm na rynku, które zapewniają ich wysoką jakość oraz wieloletnią trwałość.