• Home
  • Telewizja naziemna – co jest potrzebne do jej prawidłowego działania?

Telewizja naziemna – co jest potrzebne do jej prawidłowego działania?

Jeśli chcesz oglądać telewizję naziemną, musisz mieć dekoder i jakiś rodzaj abonamentu.

Nie można po prostu dostroić się do kanałów niekodowanych za pomocą wbudowanego tunera telewizora, choć istnieją sposoby na obejście tego problemu, jeśli jesteś gotów włożyć w to trochę pracy.

Jeśli nadal oglądasz telewizję naziemną za pomocą dekodera, to prawdopodobnie jest to najdroższa część Twojego miesięcznego rachunku.

Ale co to właściwie jest? I co jest potrzebne do jego prawidłowego działania?

Co to jest dekoder?

Set-top box to dowolne urządzenie, które umożliwia oglądanie na ekranie telewizora programów telewizyjnych z sieci lokalnego dostawcy usług kablowych lub szerokopasmowych.

Zwykle podłącza się go do telewizora za pomocą kabla HDMI (lub czasami USB) i umożliwia dostęp do wszystkich kanałów programowych dostępnych u dostawcy usług.

Ponadto potrzebna jest również  antena satelitarna, konwerter LNB i odbiornik.

Antena satelitarna

Antena satelitarna jest najdroższym elementem systemu. Wynika to z faktu, że istnieje kilka różnych typów anten satelitarnych: niektóre do montażu na dachach, inne na podwórkach, a jeszcze inne w ogrodach. Rodzaj wybranej anteny TV naziemnej będzie zależeć od wielkości pomieszczenia, w którym ma się znaleźć, oraz od tego, ile masz miejsca. Większe anteny będą odbierać więcej kanałów, ale będą droższe.

Konwerter LNB

Konwerter LNB to urządzenie, które odbiera wszystkie sygnały z satelity i przesyła je do odbiornika. Jest on umieszczony na górze anteny, więc zanim kupisz cokolwiek innego, upewnij się, że wiesz, gdzie się znajduje!

Odbiornik jest tym, co faktycznie wyświetla kanały na ekranie telewizora. Większość nowoczesnych odbiorników jest bardzo mała (około 3 cale szerokości), więc znalezienie miejsca na umieszczenie odbiornika nie powinno być problemem, chyba że ogranicza Cię przestrzeń.