• Home
  • Zdjęcia na papierze matowym czy błyszczącym?

Zdjęcia na papierze matowym czy błyszczącym?

Kontrast pomiędzy matowym i błyszczącym papierem fotograficznym sprowadza się do dwóch głównych czynników: nasycenia kolorów i połysku powierzchni.

 

Największa różnica polega na wyglądzie zdjęć wydrukowanych na każdym rodzaju papieru. Odbitki matowe mają bardziej miękki, stonowany wygląd i wykazują mniejsze nasycenie kolorów. Z kolei wydruki błyszczące wydają się ostrzejsze i sprawiają, że kolory wydają się bardziej żywe.

 

Różnice między tymi dwoma rodzajami papieru są bardziej widoczne, gdy na stronie występują duże obszary jednego koloru, jak w przypadku portretów lub ozdobnych wzorów. Na przykład, jeśli spojrzysz na zdjęcie wydrukowane na papierze błyszczącym pod lupą, zobaczysz osadzone małe kropki atramentu. Jeśli natomiast spojrzysz pod lupą na zdjęcie wydrukowane na papierze matowym, będzie się ono wydawało gładkie, bez żadnych kropek czy widocznej tekstury. Dzieje się tak, ponieważ papier błyszczący wykorzystuje dodatkową warstwę atramentu, aby zdjęcia wydawały się ostrzejsze i bardziej nasycone. Papier matowy zużywa mniej atramentu, aby uzyskać ten sam efekt.

 

Na wydrukach wysokiej jakości oba rodzaje papieru pokazują wyraźne szczegóły, które można łatwo dostrzec z drugiego końca pokoju. Jeśli jednak podejdziesz do zdjęcia naprawdę blisko (biorąc je pod lupę lub oglądając z bliska na ekranie), możesz zauważyć, że zdjęcia błyszczące są nieco ostrzejsze. Wejdź również na stronę http://printure.pl/