• Home
  • Zlewozmywaki kuchenne – jakie modele warto wybierać?

Zlewozmywaki kuchenne – jakie modele warto wybierać?

Zlewozmywak w kuchni pełni ważną rolę – uczestniczy w wykonywaniu wielu codziennych obowiązków oraz prac. Warto wybierać zlewozmywaki o odpowiednich kształtach i rozmiarach, a także konstrukcji, które ułatwią Ci ich użytkowanie. 

Rozmiary kuchennych zlewów 

Typowy rozmiar zlewozmywaka kuchennego to 51×51 cm. Nadaje się do typowych kuchennych prac – jak zmywanie lub czyszczenie warzyw. Osoby regularnie i dużo gotujące powinny wybierać zlewozmywaki kuchenne odpowiednio większe – o długości krawędzi dochodzącej do 75 cm. Głębokość również jest ważna – komora zmywania powinna być głęboka na co najmniej 20 cm.

Konstrukcja i elementy dodatkowe w zlewozmywakach 

Warto wybierać przede wszystkim zlewy dwukomorowe, w których sprawnie uwiniesz się z wszystkim obowiązkami. Dobrym wyborem będą też zlewy wyposażone w dodatkową półkomorę – którą możesz wykorzystać do płukania sztućców, przechowywania akcesoriów zlewowych lub czyszczenia produktów spożywczych. 

Ergonomiczne i polecane kształty 

W kuchni warto unikać nadmiernej ekstrawagancji w wyborze zlewozmywaka. Proste i kompaktowe zlewy, z komorami kwadratowymi lub okrągłymi, będą najlepszym wyborem. Warto zwrócić uwagę na sposób wyprofilowane ścianek oraz krawędzie. Lekko zaokrąglone ranty mogą okazać się pomocne – w zlewozmywakach takich rzadziej dochodzi do uszkodzenia lub zbicia mytych naczyń. 

Jaki materiał na zlewozmywak?

Oczywiście – wytrzymały i żywotny. Zlewozmywaki stalowe są najchętniej wybierane – są oporne na wpływ wilgoci oraz detergentów, a także na uszkodzenia typu mechanicznego. Ponadto warto rozważyć zakup zlewozmywaków granitowych (w rzeczywistości wykonanych z mieszanki kruszyw i żywic).