• Home
  • Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci

Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci

Do gabinetów dermatologicznych coraz częściej pukają rodzice dzieci, którzy zauważyli u swoich pociech niepokojące zmiany skórne. Okazuje się, że Atopowe Zapalenie Skóry diagnozowane jest już powszechnie, a jego przyczyna wciąż nie jest do końca znana. Uznaje się, że wpływ na negatywne zmiany na skórze mają predyspozycje genetyczne, środowiskowe i defekt skórny. 

 

Jak objawia się AZS?

Skóra dziecka jest wrażliwa i delikatna, nie ma jeszcze tak mocno wykształconej bariery ochronnej, jak u osób dorosłych. Skóra staje się sucha, zaczerwieniona, pojawia się świąd i pieczenie. Skóra może się łuszczyć, pojawiają się na niej grudni i pęcherzyki. To stan, który powoduje spory dyskomfort. 

 

Jak leczyć Atopowe Zapalenie Skóry u dziecka? 

Przede wszystkim nie zaleca się działania na własną rękę. Rodzice, którzy zauważyli zmiany skórne u dziecka, powinni znaleźć dermatologa dziecięcego. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło typu “dermatologia Bydgoszcz”, aby znaleźć specjalistę w swojej lokalizacji. 

Leczenie AZS powinno być zawsze indywidualne. W pierwszej kolejności z diety malucha należy wyeliminować produkty spożywcze, które mogą wywoływać stany alergiczne. Kolejno zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz przeciwzapalnych, najczęściej w postaci maści do smarowania miejscowego oraz leków doustnych. 

Świetnie sprawdzają się kosmetyki z emolientami, które łagodzą negatywne zmiany. Można stosować je w postaci płynów do kąpieli, mydeł czy balsamów do całego ciała.